+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak nelerde ve nasıl kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak nelerde ve nasıl kullanılır
  Soru: sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak nelerde ve nasıl kullanıldığını söyler misiniz? ? 2. Ziyaretçi


 3. Aytu
  Bayan Üye
  Yaşam Alanlarında Renklerin Kullanımı
  Dinamizmin olduğu yerlerde kullanımı en çok tercih edilen renktir. Örneğin; dans okulları, gece kulüpleri ve topluma açık yerler olabilir. Harekete geçiren etkisiyle, bakan kişinin ilgisini toplar ve yoğunlaştırır, her ortamda çarpıcı bir etkisinin olduğundan söz edebiliriz. Fakat güçlü ışığın olduğu yerlerde kırmızının derinliğinden ve çarpıcılığından, ışığın az olduğu yerlere oranla, daha güçlü bir enerji alabileceğimizi söyleyebiliriz.

  Bu rengin insan üzerinde son derece olumlu etkileri olmasına karşın, kullanılmasının doğru olmadıgı yerler de vardır. Örneğin, performansın düşünceye dayalı olduğu yerler, okul, işyeri, vb. Bunun yerine banyo, tuvalet vb. tarzı yerlerde daha çok tercih edilmelidir.

  Sessiz ve huzur verici bir renktir. Özellikle mutfağın açık yeşil tonlarda dekore edilmesinde yarar vardır. Yeşilin koyu tonları ise, zemin döşemesi, mutfak dolapları ve fayanslar için oldukça uygundur. Uzun salonlar veya antre gibi yerlerin de yeşile boyanması doğru bir uygulamadır. İnsanlar, yeşilin huzur verici özelliği nedeni ile bu rengi seçerler. Hastane odalarında ve tiyatrolarda en çok kullanılan renk yeşildir.

  Bu renk meditasyon ve diğer ruhsal faaliyetler için olumlu etki yaratır. Morun açık tonları olan leylak, lila, lavanta yatak odası veya çalışma odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Ancak, yine de dekorasyonda en az kullanılan renktir.

  Kahverengi hareketli bir renktir. Kahverenginin dekorasyondaki etkileri insan hareketini hızlandırdığı için özellikle fastfood restorant dekorasyonlarında çok tercih edilir. Sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan renk olarak ev dekorasyonunda da sıkça kullanılan kahverengi, hâkim bir renk olmasıyla güvenlik duygusu ve rahatlık hissi verir.

  Umutsuzluğun rengi olarak bilinen siyah, ölçülü kullanıldığında, dekorasyonda zarafetin işaretidir. Uzmanlar kullanılacak boya renginin, kullanılış amacına göre belirlenmesi gerektiğini, renklerin yansıttığı ışık ve hissettirdiği duygularla kişiler üzerinde çeşitli etkiler yapabileceğini belirtir. Bu sebepten siyah rengi mekan kullanım amacına ve nasıl bir renk kombinasyonu yaptığınıza bağlı olarak çok amaçlı kullanabilirsiniz.

  Beyaz saflığı ve temizliği simgeler. Bu sebepten genelde hastaneler ve ilaç firmaları gibi sağlık ve hijyeni vurgulamak isteyen mekanlar için tercih edilen ilk renktir. Bunun yanı sıra istikrarı, devamlılığı da temsil ettiği için beyaz rengin kullanıldığı ofisler daha güven verir. Gözleri dinlendiren ve mekanı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renktir. Işık, seçilen beyazın tonunu etkiler. Beyaz dengeleyici ve net kişiliğiyle birçok mekanın kurtarıcısı ve gözdesidir.
+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak kullanılması,  sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak nerelerde ve nasıl kullanılır,  renklerin iletişim aracı olarak kullanılması,  sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı,  sosyal yaşamda renklerin iletişim aracı olarak nerede ve nasıl kullanılır
5 üzerinden 2.00 | Toplam : 3 kişi
islami Siteler Mumine